Ксения Витальевна Омельченко

Наслідки коронавірусу можуть бути тривалими та серйозно знижувати якість життя. У багатьох пацієнтів розвивається постковідний синдром – стомлюваність, порушення слуху, дихання, нюху, когнітивні розлади. Розповідаємо, як із цим впоратися!

У пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію, часто спостерігається постковідний синдром. Це тривалі патологічні прояви, що зберігаються кілька місяців після хвороби. Зустрічаються приблизно у 20% пацієнтів, при цьому як у хворих, що перенесли захворювання у важкій формі, так і в легкій. Також лікарі розрізняють 2 форми патології:

  1. Post-COVID – гострі наслідки, які виявляються відразу після одужання та яскраво виражені, але згодом проходять.
  2. Long-COVID – хронічні наслідки коронавірусної інфекції, менш виражені, але зберігаються протягом тривалого терміну.

Характерні ознаки та симптоми постковіду

При діагнозі постковідний синдром симптоми виявляються у всіх по-різному, чіткої клінічної картини хвороби немає. Ось загальний набір скарг пацієнтів, які перенесли коронавірус:

  • астенічний синдром – турбує хронічна втома та слабкість, складно виконувати навіть прості завдання, важко концентруватись;
  • проблеми з диханням – часто проявляються задишка, відчуття нестачі повітря (неповний вдих), кашель, тяжкість за грудиною;
  • підвищена пітливість; часті напади тахікардії;
  • ментальні порушення – виявляються нестійкістю настрою, плаксивістю, дратівливістю, депресивністю;
  • порушення нюху – людина або перестає відчувати запахи, або змінюється їхнє сприйняття;
  • приглухуватість – гострота слуху знижується;
  • дерматологічні проблеми – випадає волосся, з’являється висип на шкірі, відчувається сухість і печіння.

Ускладнення після ковіду, що протікав у легкій формі

Навіть якщо людина перенесла коронавірус відносно легко, у нього все одно може розвинутись постковідний синдром. І якщо вчасно не звернутися до лікарів за допомогою, то якість життя помітно знижується. Багато пацієнтів стикаються з тяжкою депресією, панічними атаками, неврологічними порушеннями, тромбозами. Тому не варто ставитись до проблеми легковажно.

Основне питання людей, які зазнають постковідного синдрому – скільки триває патологія? Тут немає однозначної відповіді, все дуже індивідуальне. В одних пацієнтів симптоми проходять за 4-5 тижнів, в інших – через 3-6 місяців.

Вплив коронавірусу на слух

Багато досліджень підтверджують, що коронавірус та слух взаємопов’язані. У багатьох пацієнтів, які перенесли ковід, розвивається приглухуватість. Це пов’язано з тим, що вірус вражає клітини внутрішнього вуха, які не відновлюються. Також хвороба може дати ускладнення на слуховий нерв, спричинити утворення мікротромбів в органах слуху. Якщо вчасно не звернути увагу на проблему, у людини може розвинутись глухота.

Чи страждають від синдрому діти?

Поки що складно сказати точно, але в цілому постковідний синдром частіше спостерігається у дорослих. Лікарі досі досліджують це питання.

консультация ЛОР врача в центре слухаВідновлення при постковідному синдромі

Найкраща профілактика патології – це правильне лікування коронавірусу. Якщо ж він розвинувся, то важливо звернутися до лікаря та розпочати терапію якомога раніше. При діагнозі постковідний синдром клінічні рекомендації такі:

  • Медикаментозне лікування – пацієнту призначають препарати, які знімають симптоми патології. Лікар прописує їх строго індивідуально, ретельно підбираючи курс та дозування.
  • Фізіотерапія – електрофорез, магнітна дія, масаж та інші процедури допомагають швидше впоратися з наслідками ковіда.
  • Відновлення та реабілітація слуху – на ранніх стадіях розвиток приглухуватості можна зупинити і навіть повернути слух за допомогою ліків. У разі хронічних порушень слуху пацієнту підбирають слухові апарати.
  • Психотерапія – необхідна пацієнтам, у яких після коронавірусу розвинулися когнітивні розлади.

Якщо у вас постковідний синдром, лікування можна отримати у нашому ЛОР-центрі. Ми допомагаємо пацієнтам справлятися з наслідками, пов’язаними з порушеннями дихання, нюху, слуху. Запишіться на прийом, щоби проконсультуватися з лікарем!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар