головной мозг человека

Так само як і будь-який механізм, незалежно від його складності, головний мозок людини потребує дбайливого ставлення. Тоді й в зрілому віці він буде таким же активним, як і в молодості.

Але залишається тільки мріяти про детальну «інструкцію», де були б чітко прописані всі нюанси настроювання його окремих частин.

На жаль, але всі чинні на даний момент рекомендації мають загальний характер, мають протиріччя і не дають повної картини.

Тому, зіткнувшись з нестачею корисної інформації в цій області, ми провели невелике дослідження, і на основі отриманих даних сформували кілька рекомендацій на тему «Як зберегти гостроту розуму на довгі роки».

  1. Зберігайте віру у свої можливості.

Чи стикалися ви з ситуацією, коли увійшовши в кімнату з певною метою, ви забували, навіщо сюди прийшли?

Звичайно, можна таку забудькуватість легко списати на вік, але повірте – таке трапляється і з молоддю.

Думка – матеріальна, що вже давно доведено вченими. Тому припущення, особливо негативні, легко втілюються в реальність.

Можна задатися питанням: «Чому ми в першу чергу маємо на увазі гірше?». Не варто реалізувати свої негативні припущення. Просто повірте в себе.

Дайна Турон, дослідниця з северокаролинського університету (США), в результаті багаторічних робіт зробила висновок, що навіть якщо наші розумові можливості з віком не знижуються, то віра у свої сили зазвичай втрачається.

І тоді людина починає користуватися різними «помічниками» – навігатором, щоб запам’ятати дорогу, записником, щоб зберегти важливу інформацію і так далі.

Але ж втрата здібностей прогресує, якщо ми ними не користуємося.

Тому якщо виявилося, що на порозі кімнати ви забули, навіщо сюди йшли, потрібно зайнятися тренуванням пам’яті, або, якщо ви щось подібне вже практикуєте – збільшити інтенсивність занять.

  1. Вуха потрібно берегти.

Неминуче страждає головний мозок, якщо порушується взаємодія органів почуттів та інтелекту.

Зниження слуху, навіть часткове, призводить до того, що «вхідної» інформації стає недостатньо для нормального функціонування мозку, тим більше, що спроби розчути забирають на себе більшу частину уваги.

Незалежно від віку треба уникати ситуацій, за яких може постраждати слух. Існує інформація з одного дослідження: доведено, що інтелектуальні здібності протягом 6 років можуть знизитися до 24%.

Гучна рок-музика вже через 15 секунд здатна пошкодити наші вуха. Неймовірно, але навіть сушіння волосся феном, яке триває більш ніж 15 хвилин, може пошкодити тендітні слухові клітини, якими ми сприймаємо звуки ззовні.

Якщо ви помітили, що ваш слух втрачає гостроту – не зволікайте зі зверненням до лікаря. Завжди краще ліквідувати проблеми на початку їх появи.

  1. Вивчайте іноземну, займіться музикою.

«Тренування мозку» за допомогою смартфонів або сканвордів користі приносить небагато. Набагато ефективнішими будуть уроки гри на піаніно або вивчення іноземної мови.

При вивченні незвичних слів чужої мови або програванні мелодії, активізується моторика і чутливість, поліпшується пам’ять і вміння концентруватися.

Гнучкість і пружність нейронних зв’язків, набуті в процесі занять, не втрачаються й через роки. Тому поява старечого слабоумства у музикантів на 60% менш можлива, ніж у людей, які не володіють ні одним музичним інструментом. Зроблене в минулому році дослідження на цю тему це безперечно довело.

Ще одне дослідження доводить, що люди, які володіють хоча б однією іноземною мовою, ризикують захворіти на хворобу Альцгеймера на 5 років пізніше за інших.

До того ж, вивчення іноземних мов або уроки музики допомагають розкрити свої можливості в повній мірі.

Але якщо ви думаєте, що ваші професійні обов’язки не залишають часу на подібні захоплення, не впадайте у відчай – стимул, достатній для того, щоб тримати ваш розум в тонусі, ви отримуєте під час роботи.

Але гарантувати, що й після виходження на пенсію ваш розум буде таким же активним – ніхто не зможе.

  1. Виключіть з харчування шкідливі жири.

Навіть головному мозку шкодить ожиріння. Холестеринові бляшки, які забивають судини й перешкоджають нормальному кровотоку, сприяють тому, що ваш мозок перестає отримувати достатню кількість корисних речовин і кисню, що призводить до порушень в його функціонуванні.

До того ж гормони, які виробляються у процесі травлення (наприклад, інсулін) досить сильно впливають на нейронні зв’язки в мозку. Дієта, до якої входить дуже калорійна або солодка їжа може викликати проблеми з виробленням і засвоєнням інсуліну. Це, в свою чергу, призводить до збоїв у мозковому сприйнятті, що тягне за собою й інші порушення, які в підсумку призводять до атеросклерозу.

Але є й хороші новини – такі речовини та вітаміни як Омега-3, D і B12 уповільнюють деструктивні процеси в мозку. Саме тому жителі Середземномор’я і шанувальники страв цього регіону більш ніж на 7 років пізніше починають страждати розумовими розладами.

  1. Спорт – це здоров’я.

Не варто відокремлювати фізичний стан від стану мозку. Якщо ви будете підтримувати хорошу фізичну форму тіла, це позитивним чином позначиться і на ваших розумових здібностях.

Заняття фізичними вправами не тільки посилює кровообіг, але й активізує зростання, формування та зміцнення нейронних зв’язків, за рахунок збільшення обсягу спеціального білка – «фактора росту нервів».

Рух – це життя! Давно доведено, що учні, які ходять до школи пішки – засвоюють знання набагато краще, а літні люди, які здійснюють тривалі прогулянки – мають більш гостру увагу і хорошу пам’ять.

Фізичні вправи, незалежно від їх напряму і класифікації (бодібілдинг, кардіо – або силові тренування), однаково корисні для мозку. Потрібно просто вибрати собі заняття до снаги.

  1. Танцюйте, навіть якщо ви поважного віку.

Якщо все, про що говорилося раніше для вас виявилося непосильним – є більш простий варіант тримати себе в тонусі. Спілкуйтеся! Людина – істота глибоко соціальна, і без спілкування із собі подібними дуже страждає. Регулярні зустрічі з друзями та членами родини допомагають боротися зі стресами, депресіями, спонукають експериментувати.

Не так давно проведене дослідження, в якому брали участь люди 70 років, вражає результатами. Більш товариські люди протягом 12 років на 70% частіше зберігали свій розумовий рівень ніж ті, хто обмежений у спілкуванні.

Соціальні контакти допомагають зберегти рівень функціональності мозку, пам’ять та вміння концентруватися.

Фахівцям невідомий рецепт універсального засобу для підтримки та зміцнення функціональності головного мозку. Тому краще, якщо у вашому житті буде все – і правильне харчування, і фізична активність, і широке коло спілкування.

До того ж, це продовжить не тільки вашу активну діяльність, але й життя в цілому.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *