Анастасія Тарасівна Цвігун

Алалія – це патологія, при якій спостерігається повна відсутність або недорозвиток мовлення. Вона пов’язана з ураженнями центральної нервової системи та може бути вродженою або набутою. Найчастіше зустрічається алалія у дітей молодшого віку – це стає зрозумілим, коли вони вчяться говорити й відстають у мовленнєвому розвитку.

 

 Алалія та афазія (порушення розуміння слів та висловлювання) доволі часто зустрічають разом. Дуже важливо вчасно звернути увагу на проблему та звернутися по допомогу до фахівців, тоді порушення можна скоригувати.

Причини патології

Алалія провокується органічним ураженням мовленнєвих зон кори головного мозку. Вона може розвиватися через несприятливий перебіг вагітності – зокрема, якщо мати мала сильний та пізній токсикоз, хворіла на інфекційні патології, мала шкідливі звички. Все це може спровокувати несформованість коркових зон та проблеми з мовленням. Також ризик їх недорозвинення існує в перші роки життя – це може статися внаслідок перенесених нейроінфекій, травм голови, соматичних захворювань. До того ж, ця проблема може передаватися спадково.

Алалія – симптоми

Розпізнати патологію можна за такими ознаками:

  • дитина взагалі не говорить і не намагається опанувати мовлення;
  • процес мовленнєвого розвитку уповільнений;
  • розмова дається дитині важко, вона говорить короткими фразами, не відмінюючи слова;
  • словарний запас дуже обмежений, стиль розмови грубий, без емоційного забарвлення;
  • є порушення дрібної моторики та координації рухів.

Вся ця мовленнєва симптоматика має стати приводом до консультації в логопеда. Він проведе діагностику, визначить тип алалії та розробить програму корекції.

Алалія – види та особливості

  1. Сенсорна алалія – страждає імперсивне мовлення, тобто, дитині складно розуміти слова, співставити їх звучання зі змістом, висловити свою думку.
  2. Моторна алалія – порушене експресивне мовлення, тобто, дитина розуміє сказане, але сам не може сформулювати думку, побудувати речення.
  3. Сенсомоторна алалія – проблеми з обома типами мовлення.

Особливості алалії у дорослих

Здебільшого цей нейропсихологічний синдром зустрічається в дітей, і в ранньому віці піддається корекції. В дорослому віці він може розвинутися внаслідок:

  • інсульту – при крововиливі в мозок пошкоджуються ділянки, відповідальні ха мовленнєву функцію;
  • черепно-мозкової травми – удар по голові може призвести до ураження мовленнєвих зон мозку;
  • нейродегенеративних захворювань – наприклад, при хворобі Альцгеймера або Паркінсона.

В дорослих корекція цього порушення проходить складніше та потребує високої кваліфікації логопеда.

Чому важливо вчасно звертатися до дефектолога

Якщо дитині вчасно не виправити алалію, вона може залишитися німою на все життя. Це перешкоджатиме її навчанню, спілкуванню з рідними та інтеграції в соціум. Тому якщо є хоча б незначні порушення мовленнєвої функції, варто одразу ж звернутися по допомогу до фахівця.

защита слуха у детей и взрослых фотоДіагностика та корекція

Щоб оцінити ступінь та тип порушення, логопед проводить спеціальні тести. Також додатково може призначити КТ та МРТ, щоб упевнитись, чи є ураження певних зон мозку. При діагнозі алалія лікування може проводитись за допомогою певних препаратів, щоб покращити загальний стан пацієнта. Але все залежить від причини проблеми та індивідуальних факторів.

Якщо в пацієнта алалія, корекційна робота з дефектологом грає визначну роль в його подальшому розвитку. Фахівець підбирає вправи для формування мовленнєвих навичок. Отримати таку допомогу можна в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Тут працюють кваліфіковані логопеди, які здатні виправити навіть тяжке порушення мовлення.

Профілактика

Щоб уникнути розвитку алалії в майбутньої дитини, жінка під час вагітності має вести здоровий спосіб життя, берегтися від інфекцій та стресів. У дітей треба вчасно лікувати інфекційно-запальні захворювання. А в дорослому віці – контролювати артеріальний тиск та берегти голову від травм.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар