Анастасія Тарасівна Цвігун

Тахілалія – це порушення усного мовлення, що проявляється прискоренням його темпу. Тобто, пацієнти з цим діагнозом вимовляють більше звуків в одиницю часу, ніж це встановлено нормами.

 

Через занадто швидкий темп мовлення їм складно порозумітися зі співрозмовниками, що заважає нормальному спілкуванню та соціалізації. Саме тому тахілалія підлягає корекції в логопеда.

Причини зміни темпу мовлення

Найчастіше зустрічається тахілалія у дітей на етапі формування мовлення. Це може бути пов’язано з:

 • генетичною схильністю;
 • патологічним перебігом вагітності в матері;
 • перенесеними в ранньому віці інфекційними захворюваннями;
 • ураженнями головного мозку (травмами, нейроінфекціями тощо);
 • хронічними захворюваннями ЛОР-органів, що порушують мовленнєве дихання;
 • вродженими неврологічними та психічними патологіями – зокрема, епілепсією, тривожними або біполярними розладами;
 • сильними стресами та психотравмами;
 • наслідуванням поведінки дорослих – наприклад, якщо хтось із найближчого оточення дитини має прискорений темп мовлення.

Набагато рідше зустрічається тахілалія в дорослих. Це може бути пов’язано з відсутністю нормальної корекції в дитячому віці. Також проблему можуть спровокувати перенесені черепно-мозкові травми, інсульти, нейродегенеративні захворювання, набуті психічні розлади.

Види та форми тахілалії

Патологію класифікують за проявами та виділяють 3 основні форми:

 1. Проста – найлегша форма порушення, при якій мовлення швидше за норму, але без дефектів вимови та спотворення слів.
 2. Баттаризм (парафазія) – через швидкий мовний потік виникають помилки в побудові лексичних конструкцій та вимові слів.
 3. Полтерн – прискорене мовлення, під час якого спостерігаються запинки, надмірна експресивність, спотикання під час вимови, повторення слів та складів. Ця форма порушення може бути пов’язана з розладами моторики, слухової або зорової уваги, підбиранням слів або формуванням речень.

Як визначити порушення

Якщо в дитини є тахілалія, симптоми проявляються у вигляді прискорення темпу мовлення – він стає аномально швидкий та неохайний. Це може супроводжуватися порушеннями інтонації та артикуляції, спотворенням або перестановкою слів, неприродними паузами та повторами. Нерідко діти з цією проблемою не можуть нормально формулювати фрази та висловлювати думки й намагаються компенсувати це за рахунок надмірної міміки та жестикуляції.

Можливі ускладнення патології

Без правильної корекції тахілалія може призвести до серйозних наслідків. Через порушення темпу вимова стає невиразною, що ускладнює сприйняття та розуміння мовлення іншими людьми. Це заважає нормальному розвитку, спілкуванню та соціалізації, а також може створювати певні проблеми в навчанні.

проблемы со слухом у детейДіагностика та корекційна робота

Виявити в дитини тахілалію може логопед або дефектолог під час консультації. Він проводить спеціальні тести, що дозволяють оцінити темпо-ритмічні характеристики мовлення, виявити форму порушення. Також додатково можуть знадобитись консультації невролога, психолога та інших фахівців.

При діагнозі тахілалія корекційна робота складається з мовних вправ, дихальної та артикуляційної гімнастики, логоритміки, рольового читання. Також ефективно працюють ігрові й танцювальні вправи, співи, бесіди у форматі «питання-відповідь».

Отримати допомогу фахівця з корекції тахілалії можна в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Тут працюють кваліфіковані логопеди та дефектологи, що володіють прогресивними методами корекції та дотримуються індивідуального підходу. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше.

Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар