Анастасія Тарасівна Цвігун

Артикуляційна гімнастика — це комплекс вправ, спрямованих на розвиток м’язів та координацію рухів артикуляційних органів, зокрема відповідальних за мовлення. Це необхідно для формування правильної та чіткої звуковимови, особливо тим, в кого порушення мовлення та проблеми з артикуляцією звуків.

 

 Артикуляційні вправи є частиною роботи логопеда або корекційного педагога. У нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих ви зможете отримати допомогу та пройти індивідуальний курс тренувань.

Показання до артикуляційної гімнастики та її мета

Тренування даного характеру необхідні при порушеннях мовлення будь-якого типу. Їх призначає логопед за результатами попередніх обстежень та тестів. Найчастіше необхідна артикуляційна гімнастика при:

 • дислалії (гаркавості);
 • дизартрії;
 • афазії;
 • алалії;
 • дисфонії;
 • тахілалії;
 • брадилалії;
 • загальній затримці мовлення.

Головна мета її проведення – зміцнити м’язи верхньої та нижньої щелепи. Також за допомогою певних положень можна скоригувати роботу органів, необхідних для вимови звуків. Завдяки цьому вони згодом зможуть автоматично відтворювати правильні повноцінні рухи.

Здебільшого логопеди проводять артикуляційні вправи для дітей, адже їх мовленнєвий апарат ще формується, й на певних етапах можуть виникати порушення. У ранньому віці можна доволі легко їх скоригувати й поставити правильну вимову. Та іноді корекційної роботи потребують дорослі. Зазвичай це буває необхідно після черепно-мозкових травм, інсультів, нейродегенеративних розладів.

Базові принципи артикуляційної гімнастики

Коли починаються заняття з логопедом для виправлення артикуляції, дуже важливими аспектами є:

 1. Систематичність – вправи треба виконувати  регулярно, лише так можна досягти позитивних результатів.
 2. Поступовість – починати варто з простих вправ і крок за кроком до складніших.
 3. Індивідуальний підхід – під час роботи важливо враховувати особливості пацієнта.

Якщо дотримуватись цих правил, то артикуляційна гімнастика дасть успішний результат, який збережеться на роки. Саме так підходять до роботи фахівці нашого ЛОР-центру для дітей та дорослих. Вони вміють знайти підхід до кожного пацієнта й використовують сучасні тренувальні методики.

Артикуляційна гімнастика – вправи та особливості проведення

Комплекс тренувань підбирається для кожного індивідуально, з урахуванням типу та ступеню порушення мовлення, віку та інших особливостей. Зазвичай під час занять треба виконувати:

 • фонетичні вправи – спрямовані на корекцію вимови конкретних звуків;
 • м’язові вправи – для язика, щік, губ та інших структур  артикуляційного апарату;
 • координаційні вправи – сприяють розвитку точності та координації рухів.

Фахівці нашого ЛОР-центру використовують у своїй роботі цікаві артикуляційні вправи, які захоплюють з першої секунди та дають ефективні результати. Запишіться на консультацію, щоб отримати план тренувань для себе або вашої дитини!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар