Анастасія Тарасівна Цвігун

Затримка мовленнєвого розвитку (скорочено ЗМР) – це патологія, при якій дитина відстає від очікуваного рівня мовленнєвих навичок щодо вікової норми. Цей стан обов’язково треба коригувати у логопеда.

 

 Через уповільнене оволодіння навичками мовлення дитина не може гармонійно розвиватись, тому в неї виникають проблеми зі спілкуванням в родині, соціалізацією, навчанням. В нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих працюють досвідчені фахівці, які допоможуть це виправити.

Причини патології

Затримка мовленнєвого розвитку дитини може статися через:

  • несприятливий перебіг вагітності – наприклад, якщо мати перехворіла інфекційними хворобами, багато нервувала, мала шкідливі звички;
  • генетичну схильність – в батьків, які почали говорити пізно, діти теж не поспішають опанувати мовлення;
  • порушення слуху – дітям, які погано чують, важко навчитися розмовляти, їм потрібна спеціальна реабілітація;
  • вроджені особливості розвитку м’язово-скелетних структур артикуляційного апарату;
  • неврологічні патології – порушення роботи центрів кори головного мозку, відповідальних за мовлення;
  • особливості розвитку – СДУГ, аутизм та інші;
  • психологічні та соціальні фактори – хронічний стрес, несприятлива обстановка в родині, занедбаність.

Симптоми ЗМР

Головною ознакою даної патології є запізнення в освоєнні словесного, фразового, зв’язного мовлення. Дитині важко навчитися промовляти звуки, формувати їх у слова та речення. Залежно від ступеню порушення, малюк або не розмовляє взагалі, або спілкується дуже простими словами та фразами й має обмежений словниковий запас як на свій вік. Також вимова здебільшого неправильна та спотворена.

Класифікація патології

ЗМР у дітей може бути:

  • загальною – найпростіша форма, страждає лише мовлення;
  • системною – виникає через порушення вищих психічних функцій, тому в дитини затримується психо-мовленнєвий розвиток;
  • специфічною – важка форма патології, в дитини страждає мовленнєвий апарат, слухова система, робота мозку, інтелектуальний розвиток.

Також патологія має 4 ступеня важкості, від легких порушень до серйозних проблем з опануванням навичок мовлення.

Як проходить лікування затримки мовленнєвого розвитку

Все починається з консультації логопеда. Він вивчає результати попередніх обстежень, за потреби призначає додаткові, а також проводить з дитиною тестування. За результатами він складає якісну й кількісну характеристику розвитку мовленнєвого апарату та розробляє індивідуальну програму занять.

ЗМР – діагноз, з яким можна й треба працювати, у ранньому віці це легко виправляється. Але важливо не згаяти час, адже наслідки відхилень можуть бути дуже серйозними. Якщо дитина вчасно не опанує мовлення, то не зможе гармонійно розвиватися, навчитися читати й писати, інтегруватися в соціум, навчатися.

Якщо у вашої дитини є затримка мовленнєвого розвитку, лікування полягає в корекційній терапії. Заняття з логопедом в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих допоможуть виправити ситуацію та навчити дитину розмовляти за віковими нормами. Тут працюють досвідчені фахівці, які проводять цікаві вправи та ігрову терапію, щоб збільшити запас слів та розвинути навички мовлення.

Профілактика

Щоб уникнути проблеми, треба дотримуватися спеціального режиму під час вагітності, уникати шкідливих звичок та стресів, оберігатися від інфекцій. Коли дитина вже народилася, варто займатися її розвитком та регулярно проходити обстеження в лікарів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар